I agree with Terms and Conditions and I've read
  and agree Privacy Policy.

  6698 nolu KVKK'na uygun olarak kişisel verilerimin kurumsal iletişimi sağlamak, akademik çalışmalara katılmak, gerekli hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla gerekli süre zarfında tarafınızdan e-posta, kısa mesaj (sms) ve benzeri yollardan bana ulaşılmasını ve bu verilerimin gereken süre zarfında saklanmasını kabul ediyorum.

  Ziyaret Planlayın

  Bizimle iletişime geçerek ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

  Telefon:
  0533 456 68 13

  E-Posta Gönder:
  [email protected]

  What Is Psychodiet?

  PsychoDiet, beslenme kontrolünü hedefleyen ve Uzman Psikolog Senem Eke Yıldız tarafından 2014 yılında oluşturulmuş marka tescili yapılmış özel bir programdır. İlk uygulamalar İstanbul Ataşehir Lotus Eğitim Danışmanlık Merkezi’nde yapılmıştır. Çalışmalara 2019’dan bu yana Psikodiyet Akademi’de devam edilmektedir.

  THE PHILOSOPHY OF PSYCHODIET

  Beslenmek, yemek yemek doğduğumuz andan itibaren yapmaya başladığımız ilk eylemdir. Her şeyden önce temel bir ihtiyaçtır. Her bireyin bu ihtiyacı giderme şekli farklıdır. Bu ihtiyaca yüklenen anlamlar ise kişiden kişiye değişmektedir. Beslenmenin hepimiz için farklı anlamları olabilir: sadece doymak, yaşamak, sosyalleşmek, zevk almak, stres gidermek, boşluk doldurmak, öfkeyle başa çıkabilmek, vs… Besinlere yüklediğimiz anlamlar onlarla aramızda duygusal bir bağ geliştirir. Besinin duygu dünyamızda bir karşılığı oluşur. Kişi, öfke, sevinç, üzüntü, suçluluk, sıkıntı gibi duyguları hissettiği zamanlarda belirli besinlere veya aşırı yeme davranışına yönelir. Bazen de yememeyi veya takıntılı yeme alışkanlıklarına yönelir.

  Kişi duygularını uygun şekilde ifade edemediğinde aşırı yeme, dürtüsel yeme, takıntılı yeme, yememe, yediğini kusma, duygusal yeme veya tıkınırcasına yeme şeklinde davranışlar sergiler. Besinler, yaşamla mücadelenin simgesi haline gelir. Beden ise bu mücadelenin savaş alanıdır. Gittikçe değişen beden diğer insanlarla ilişkide de “sınır” vazifesi görür. İfade edilemeyen tüm olumsuz duygular beden üzerinden ifade edilir. Bu nedenle arka plandaki duygusal süreçler çalışılmadan yapılan diyetler, cerrahi operasyonlar ve diğer müdahaleler kısa vadede işe yarar gibi görünse de yaşam değişikliği yapılmadığında uzun vadede etkisiz kalır.

  In summary “You need to get rid of your emotional burdens first so that you can get rid of your physical burdens.”.”

  WHAT GOOD DOES THE PSYCHODIET PROGRAM DO?

  Bu program beslenme ve psikoloji alanlarını bir araya getiren ve grup yaklaşımının kullanıldığı bir programdır. Beslenme uzmanı ve psikolog birlikte çalışır. Yoga, nefes eğitimi gibi yardımcı teknikler de programın önemli bir parçasıdır. Programa katılan üyelerin kısa zamanda hızlı kilo vermesi veya alması beklenmez. Aksine sağlıklı ve kontrollü bir değişim süreci teşvik edilir. Bireyler program boyunca hem sağlıklı beslenme yollarını hem de hayata dair çatışmalarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler.  Öğrendiklerini kendi hayatlarına adapte etme fırsatı bularak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı bir yaşam tarzına dönüştürme fırsatı elde ederler. Tüm bunların bir grup içinde yaşanıyor olması değişimi hızlandırır ve ihtiyaç duyulan sosyal desteği arttırır.

  THE PROCESS

  10 hafta süren grup psikoterapisi ve eğitim programı Uzman Psikolog Senem Yıldız ve Psikodiyet ekibi tarafından haftada 1 gün 3 saat şeklinde uygulanmaktadır.

  Terapi süreciyle eş zamanlı olarak danışanlarımızın beslenme alışkanlıklarıyla ilgili rehberlik yapmak ve kişisel beslenme programlarını oluşturmalarını sağlamak amacıyla 7 hafta boyunca Doç. Dr. Dyt. Esra Güneş tarafından özel bir beslenme eğitimi uygulanmaktadır. Program 20 saat grup terapisi, 7 saat beslenme eğitimi, 1 saat nefes eğitimi, 1 saat yoga dersi ve 1 seans da Theatahealing uygulaması içermekte olup program boyunca toplam 30 saatlik çalışma yapılmaktadır.

  THE OBJECTIVES OF THE PROGRAM

  Psikodiyet’in amacı sağlıklı beslenme tutumları geliştirmek, beslenme alışkanlıklarıyla duygusal dünya arasındaki bağı keşfetmek, bireylerin kendilerinde var olan gücü fark etmelerine ve her açıdan sağlıklı bir yaşam için eyleme geçme cesareti vermek ve en önemlisi de yaşamı değiştirerek sağlıksız beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Çünkü nasıl besleniyorsak öyle yaşıyoruz ve de nasıl yaşıyorsak öyle besleniyoruz. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ancak ve ancak hayata dokunarak değiştirilebilir.

  METHOD

  Psychodrama is a psychotherapeutic method that aims to ensure that the clients gain action-based insights. The principle of “Show, don’t tell” constitutes the basis of psychodrama method. A person who discovers his/her own reality would possess the power of reassessing and changing it. Learning by living renders the change permanent. This situation also makes it possible to arrange people’s eating attitudes and behaviours. In addition to psychodrama, various creative and expressionist techniques are used as well.

  Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar yeme bozukluğunun tedavisinde dışavurumu destekleyen eylemsel metotların kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çünkü bu metotlar hem görünmeyi görünür kılar hem de “söz”ün olmadığı erken dönemlere ulaşmamızı kolaylaştırır.

  Psikodiyet’te özellikle grup terapisinin kullanılmasının nedeni ise Moreno’nun da dediği gibi toplum içinde hastalanan birey yine toplum içinde iyileşir. Psikodrama sayesinde daha güvenli ve daha steril bir ortamda gelişmek, değişmek ve daha iyi bir yaşam sürmek mümkün olmaktadır.

  WHO CAN PARTICIPATE?

  Besinlerle ilişkisi bozulan herkes programa katılabilir.  Gruplar sadece 18 yaş üstü yetişkinler için uygundur.

  HOW TO REGISTER TO THE PROGRAM?

  All participants are subject to a pre-interview by Psychologist (MSc) Senem Eke Yıldız before the program starts. During this pre-interview, the suitability of participants for the group process is assessed. The participants are informed about the process. The pre-interviews are free of charge. Following the pre-interviews, the 10-week program is started with the shortlisted participants. You can get an appointment for a pre-interview. 

  WHAT HAPPENS WHEN THE PROGRAM IS OVER?

  Program bitince üyeler bir sonraki gruba ücretli olarak devam edebilirler ya da belirli tarihlerde düzenlenen takip çalışmalarına ücretsiz olarak katılabilirler.  Obezite problemi yaşayıp program sürecinde 5 kilo veren grup üyeleri daha sonra açılacak olan gruplardan birine  

  en_USEnglish
  tr_TRTurkish en_USEnglish