I agree with Terms and Conditions and I've read
  and agree Privacy Policy.

  6698 nolu KVKK'na uygun olarak kişisel verilerimin kurumsal iletişimi sağlamak, akademik çalışmalara katılmak, gerekli hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla gerekli süre zarfında tarafınızdan e-posta, kısa mesaj (sms) ve benzeri yollardan bana ulaşılmasını ve bu verilerimin gereken süre zarfında saklanmasını kabul ediyorum.

  Ziyaret Planlayın

  Bizimle iletişime geçerek ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

  Telefon:
  0533 456 68 13

  E-Posta Gönder:
  [email protected]

  2 sene önce · · 0 yorum

  To The Bone (Kemiklerine Kadar)

  TO THE BONE (KEMİKLERİNE KADAR)

  Yönetmenliğini ve senaristiliği Marti Noxon tarafından üstlenilen film 2017 ABD yapımıdır.

  Ana karakterimiz Ellen’ı canlandıran isim Lily Collins. Yatılı terapi merkezinde Ellen ile tanışan ve ona aşık olan Luke karakterini ise Alex Sharp canlandırıyor.

  Ellen, 20 yaşında, anoreksiya nervoza hastası.

  *“Anoreksiya nervoza; belirtileri en sık 10-20 yaşları arasında ortaya çıkan; kişinin yaşına, cinsiyetine, boyuna göre enerji alımının olması gerektiğinden daha az seyrettiği bir yeme bozukluğu olarak tanımlanır.”

  Ellen, psikiyatristinin önerisiyle yeme bozukluğu yaşayan hastalar için düzenlenmiş olan özel bir yatılı terapi merkezinde tedavi görmeyi kabul ediyor. Ellen çok düşük vücut ağırlığına rağmen enerji alımını kısıtlı tutmakta, aldığı çok az miktardaki enerjiyi bile egzersiz yaparak harcamaya çabalamaktadır. Filmin başlarında fazla mekik çekmekten omurgasında eziklikler oluşan Ellen’ın canı acımasına rağmen mekik çekmeye devam ettiğini, yediği yarım paket şekerin kalorisini yakmak için gece yarısı yürüyüş yaptığını görüyoruz. Ağırlığının artmaması için bilinçli olarak yemekten kaçınıyor. İlerleyen sahnelerde Ellen, yatılı terapi merkezinde tanıştığı Luke ile çıktığı yemekte yiyecekleri çiğniyor ve yutmamak için peçeteye çıkarıyor. Film boyunca birkaç kez kolunu ölçüyor. Ellen’ın kilo almaktan çok korktuğunu fakat temel korkusunun ise yeme kontrolünü kaybetmeye yönelik olduğunu görüyoruz.

  *“Yeme bozukluklarında yiyecekleri iyi-kötü, kilo aldıran-aldırmayan şeklinde etiketleme sık görülmekte, özellikle karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekler tümden kesilebilmektedir.”

  Ellen’ın da yiyeceklerin türüne göre kalorilerini ezberleyip buna uygun kısıtlı bir beslenme tutumu geliştirdiğini izliyoruz.

  Filmin belki de en çarpıcı ve terapötik sahnesi ise Ellen’ın annesiyle bir araya geldiği son sahne. Bu son sahnede Ellen’ın geçmişte annesiyle kuramadığı “bağ”a gönderme yapılarak anne-kız arasındaki bağın nasıl yeniden şekillendirildiğini görmek mümkün. Anoreksiya yeme bozukluğu yaşayanlar, ailesinde anoreksiya olanlar ve konuya ilgi duyanlar için oldukça bilgilendirici bir film.

  Kaynakça
  *Öztürk, M. O. Ve Uluşahin, N. A. (2018). Ruh Sağlığı ve Bozuklukları. Ankara: Nobel Tıp Kitabevleri.

  Yazar: Psk. Sude Kurt

  Bir yorum yazın

  tr_TRTurkish
  en_USEnglish tr_TRTurkish